ZMOS: Petícia za referendum

 22.02.2022

ZMOS: PETÍCIA ZA REFERENDUMVytlačiť
 

ZMOS ZAČÍNA ZBER PODPISOV ZA VIAC VOLEBNÝCH OBVODOV PRE PARLAMENTNÉ VOĽBY BRATISLAVA – 10. FEBRUÁRA 2022 – ZDRUŽENIE MIEST A OBCÍ SLOVENSKA ZAČÍNA PETIČNÚ AKCIU, KTOREJ CIEĽOM JE VYHLÁSENIE REFERENDA ZA VIAC VOLEBNÝCH OBVODOV PRE PARLAMENTNÉ VOĽBY

POTREBUJEME VIAC, AKO MÁME

Združenie miest a obcí Slovenska vníma jeden volebný obvod ako príčinu aj autora mnohých problémov Slovenska. V parlamente dlhodobo pôsobí veľká skupina poslankýň a poslancov s veľmi slabou legitimitou. Mandát získali vďaka dobrému miestu na kandidátnej listine, a nie vďaka výraznej podpore voličov. Za pôsobenie v parlamente sú preto viac vďační straníckej centrále, ako ľuďom v regiónoch. Cieľom tejto petície je vyhlásenie referenda, po úspechu ktorého by Slovensko malo toľko volebných obvodov, koľko má samosprávnych krajov. Vďaka tomu zvýšime previazanosť parlamentu s regiónmi a už nebude môcť nastať situácia, že až po parlamentných voľbách zisťujeme, kto, a či vôbec niekto, z konkrétneho regiónu bude vykonávať mandát poslanca Národnej rady Slovenskej republiky. Úspechom tejto aktivity bude fakt, že rozdelenie mandátov v parlamente konečne bude spravodlivé, umocníme skutočnú volebnú demokraciu a táto zmena bude reflektovať na adekvátne zastúpenie jednotlivých krajov v parlamente.

Potrebujeme previazanosť parlamentu s regiónmi, potrebujeme viac ako to, čo máme. Združenie miest a obcí Slovenska takmer tri roky viedlo na úrovni regionálnych združení diskusie o zmene počtu volebných obvodov. Na minuloročnom septembrovom sneme schválilo zmenu počtu volebných obvodov pre parlamentné voľby za svoju prioritu.

Združenie miest a obcí Slovenska je presvedčené o tom, že práve viac volebných obvodov je najzásadnejšia reforma, ktorá nepotrebuje eurofondy, ani štátne dotácie. Chce to vôľu a presvedčenie. Presne to, čo samospráva na základe úspešného, viac ako tridsaťročného pôsobenia jednoznačne má.

ZBER PODPISOV V MESTÁCH A OBCIACH

Preto zber podpisov budeme iniciovať cez 61 regionálnych združení a už teraz máme signály z prostredia mimovládnych organizácií pôsobiacich v regiónoch, ako aj od občianskych aktivistov, ktorí chcú na tejto aktivite participovať. Rovnako s nami komunikujú niektoré politické strany, ktoré aj medzičasom mediálne podporili túto snahu. Členmi petičného výboru sú Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie ZMOS, Katarína Heneková, primátorka mesta Púchov a Radomír Brtáň, starosta obce Košeca.

ČAKANIE NIE JE RIEŠENÍM

Združenie miest a  obcí Slovenska pred každými parlamentnými voľbami organizuje stretnutia s relevantnými politickými stranami. Presne tak tomu bolo aj pred dvomi rokmi. Napriek tomu, že niektoré politické strany avizovali zmenu počtu volebných obvodov v prípade volebného úspechu, napriek tomu, že vláda Igora Matoviča aj Eduarda Hegera to zakomponovali do svojho programového vyhlásenia, sme svedkami toho, že časť koaličných strán dala jasne najavo, že o naplnenie tohto bodu programového vyhlásenia nemajú záujem.

Združenie miest a obcí Slovenska preto 18. januára 2022 po rokovaní Predsedníctva adresovalo predsedovi vlády otvorený list s jasnou otázkou: Kedy a akým spôsobom chce vládna koalícia zmeniť volebné pravidlá a zrušiť jeden volebný obvod? V liste sme predsedu vlády požiadali o informáciu o tom, kedy a aké zmeny plánuje vládna koalícia vo vzťahu k nahradeniu jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby iným, lepším riešením. Nedočkali sme sa odpovede, pochopili sme situáciu.

petícia ZMOS

SPOLOČNÝM CIEĽOM JE MODERNÉ SLOVENSKO

Aj kvôli tejto reakcii sa na naplnenie spomínanej úlohy z programového vyhlásenia pozeráme s nedôverou. Zriadenie pracovnej skupiny neznamená, že vláda navrhne zrušenie jedného volebného obvodu pre parlamentné voľby. A už vôbec to teda neznamená, že parlament schváli viac volebných obvodov. Ak je našim spoločným cieľom moderné Slovensko, potrebujeme aby jeho súčasťou bola zmena volebných obvodov pre parlamentné voľby. Zmena, ktorá umožní aby každý kút Slovenska mal konečne svojho parlamentného reprezentanta. Vnímame to ako zásadnú reformu, ktorá nepotrebuje eurofondy, ani financie z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, či vládne stimuly. Určite však prinesie pozitívne zmeny s významnými dopadmi na spoločnosť a celkové vnímanie politiky.

Chce to len vôľu a presvedčenie. My máme oboje a rovnako aj nádej, že viac volebných obvodov so sebou prinesie iba pozitíva.

Sme presvedčení, že ak by obsadenie parlamentu zodpovedalo regionálnemu zastúpeniu, ak by každý región Slovenska získal svoj adekvátny hlas v Národnej rade Slovenskej republiky, neboli by sme svedkami prijímania zákonov, ktoré sú odtrhnuté od života v regiónoch. Každý región má svoje osobitosti, svoje problémy, svoje riešenia, svoje silné stránky a mal by mať aj možnosť tieto prezentovať v Národnej rade. Neboli by sme potom svedkami odklonu pozornosti od reálnych problémov občanov, dominancie zástupných tém na pôde Národnej rady, ale častejšie by sa do popredia dostávali skutočné problémy a nevyhnutné riešenia.

KAM POSIELAŤ HÁRKY? 

Odovzdať na Obecnom Úrade Hrubý Šúr, prípadne do schránky pri vchode na OÚ.

Pri vypĺňaní petičných hárkov dávajte pozor na:

1. hárok musí byť vyplnený kompletne – Meno + priezvisko + ulica + mesto podľa trvalého pobytu a podpis,

2. vlastnoručne – nie je možné, aby sa za osobu podpísal napr. jej rodinný príslušník!

3. opakovania sa ako je napr. uvedené vyššie vo vzore červeným,

4. nevypisujte číslo hárku – uvedené sa bude vypĺňať až v centrále ZMOS pred odovzdaním petície, pretože nemôžu byť dva hárky s rovnakým číslom,

5. textu petície nie je možné nijak zasahovať. Každý hárok musí obsahovať rovnaký text.

Dokumenty - petičný hárok a manuál k petícii za referendum - nájdete nižšie v PDF prílohách.

NAJČASTEJŠIE OTÁZKY A ODPOVEDE: 

1.  Prečo sme sa rozhodli uskutočniť túto petíciu?

To, čo považujeme za veľký problém slovenskej politiky je jej odtrhnutosť od reality života v re- giónoch. Poslanci, ktorí by mali reprezentovať celé Slovensko sú z veľkej väčšiny obyvateľmi západného Slovenska a problémy regiónov a ľudí v nich žijúcich nie sú ich problémami. Zákony prijímané v Národnej rade sú tak odrazom tejto centralizácie. My potrebujeme zákony, ktoré reagujú na život, na reálne potreby regiónov.

2.  Ako petícia vyrieši nízke zastúpenie regiónov v parlamente?

Petícia je prvým krokom k nášmu cieľu a to rovnomernému zastúpeniu každého regiónu v par- lamente. V prípade ak sa nám podarí vyzbierať aspoň 350 tisíc podpisov pod petíciu prezidentka vyhlási referendum.

Práve referendum, a teda priame hlasovanie občanov, je tým nástrojom, ktorý môže zmeniť Ústavu Slovenskej republiky. Zmenou Ústavy chceme dosiahnuť, aby poslanci Národnej rady boli volení vždy za svoj región – región, v ktorom žijú a poznajú jeho problémy. Týmto regiónom budú potom samosprávne kraje, ktorých je na Slovensku osem.

3.  Je potrebná zmena Ústavy?

Ústava Slovenskej republiky je základným zákonom nášho štátu a referendum je nástrojom priamej demokracie, ktorým priamo občania môžu svojim hlasom zmeniť tento základný zákon. Zloženie Národnej rady na základe regiónov považujeme za tak zásadnú zmenu, že je podľa nášho názoru potrebné, aby bola zakotvená priamo v Ústave. Uvedeným spôsobom bude legitimita takto zvoleného parlamentu najsilnejšia možná – vznikne totiž na základe priamej vôle občanov.

4.  Je možné referendom meniť Ústavu?

Áno je to možné. Referendum je vyjadrením priamej demokracie, kedy priamo občania roz- hodujú o zmene zákonov.

5.  Aké bude znenie referenda?

Je nevyhnutné, aby referendum bolo formulované tak, že odpovede na otázky budú mať jed- noznačné odpovede a to áno alebo nie.

V petícií preto žiadame o vyhlásenie referenda s nasledujúcou otázkou:

„Ste za to, aby Národná rada Slovenskej republiky prijala ústavný zákon, ktorým sa Ústava Slovenskej republiky zmení a doplní tak, že v čl. 74 ods. 1 Ústavy Slovenskej republiky sa za prvú vetu doplní text v znení: “Poslanci sú volení vo volebných obvodoch, ktoré sú tvorené územiami vyšších územných celkov.”? V prípade, že referendum bude úspešné a viac ako polovica občanov hlasujúcich v referende odpovie ÁNO, Národná rada bude musieť prijať ústavný zákon, ktorým zmení Ústavu tak, že poslanci budú volení podľa krajov.

6.  V prípade, že referendum bude úspešné ako sa zmenia voľby do Národnej rady?

V prípade, že referendum bude úspešné, bude musieť Národná rada prijať ústavný zákon, kto- rým zmení Ústavu. Zmena Ústavy, ktorú navrhujeme bude znamenať, že poslanci do Národnej rady budú volení za jednotlivé kraje a to v počte podľa počtu obyvateľov. Každý kraj tak bude mať svoje zastúpenie v parlamente a to podľa počtu svojich obyvateľov.

Vo voľbách do Národnej rady tak napríklad obyvateľ Prešovského kraja bude voliť iba poslancov, ktorí majú trvalý pobyt v Prešovskom samosprávnom kraji. Tak ako v súčasnosti vyberie kandidátnu listinu politickej strany, avšak kandidáti na jej kandidátke budú iba z Pre- šovského samosprávneho kraja.

Zdroj: https://www.zmos.sk/peticia.html


Zoznam aktualít:

1 2 >